Nargile Tarihçesi


Nargilenin menşei Hindistan'a dönüyor. Hint Camı imalatının British East India Company aracılığıyla cama Hindistan'a ihrac edilmesiyle başladığı 15. Yüzyıl civarında bugün bildiğimiz şekilde ortaya çıktı. Cam tabana Şişa deniyordu. Gizemi İran'a yayılmış ve burada "Ajami" adlı özel, güçlü tatsız tütün kullanılmıştır. 1623-1640 yıllarında Murat V zamanında Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki şöhretine yükseldi. Çağın sultanları, Nargiles'leriyle portre çekmişler ve zamanın statü simgesi haline gelmişlerdi. Kraliyet yemekleri ve diplomatik toplantılarda içildi.

Nargiller, su borusu, nargeela / nargile / nargile / nargileh, argeela / arghileh, shisha / sheesha, okka, kalyan veya ghelyoon veya galyan gibi birçok farklı ismi ile bilinirler. Bu isimlerden çoğu Arap, Somalili, Hintli, Etiyopyalı, Türk, Özbek veya Fars kökenli.

Nargile için eşanlamlı olan Shisha Shisha, kelimenin tam anlamıyla cam olarak çevrilen ve şişe olmayan, Farsça sözcüğünden geliyor. Daha yaygın olarak Mısır, Fas, Tunus, Suudi Arabistan ve Somali'de kullanılmaktadır.

ABD'dekilerin çoğu, bir nargile içen "tütsübeli" tütünden tüttürme eğilimindeler. Terimin bu yanlış kullanımı, Ortadoğu'da argo kullanımından türetilmiştir; aromalı tütünlü bir Nargile anlamına gelen "tatlandırılmış bir fıçı" istemek yaygın bir durumdur.